top of page

Diş Eti Kanaması Neden Olur?


Halk dilinde kısaca diş kanaması olarak da tarif edilen; diş eti kanamaları neden olur? Bu konuda genel bir şikayet olduğu için üzerinde pek durulmaz. Ancak diş eti kanamaları aslında önemsenmelidir. Eğer zamanında tedavi edilmez ise diş eti hastalıkları; sağlık sorunlarına ve diş kaybına neden olabilir.


Diş Eti Kanamaları ve Neden Olan Faktörler

 

Sağlık sıkıntısı olmayan dişler; sert meyve ısırmak ya da diş fırçalamak gibi nedenlerden dolayı kanamaz. Diş etim neden kanama yapar? Sorusunun cevabı aşağıdaki gibidir:


1- Ağız içi temizliğine yeteri kadar dikkat etmemek,

2- Vitamin eksikliği,

3- Aşırı sigara tüketimi ve bu gibi sebeplerden dolayı diş etinde sorun yaşanabilir. Diş eti hastalıkları hiç fark ettirmeden sinsi bir şekilde ilerler ve sonunda diş kaybedilebilir. Bu nedenle düzenli olarak diş hekimine kontrole gitmek önemlidir.

Diş Eti Hastalığının Bir Türü: Gingivitis (Diş Eti İltihaplanması)


Diş Eti Kanaması Neden Olur ?


Diş eti hastalığının hafif olanına verilen isim gingivitisdir. Diş etleri kızarır daha sonra şişer ve sonrasında kolayca kanar. Gingivitis iltihaplanmasının sebebi ağız temizliğine yeterli önemi göstermemekten dolayı kaynaklanır.

Düzenli diş fırçalamamaktan kaynaklanan diş aralarında kalan yiyecek artıklarından dolayı oluşan bakteriler iltihaplanmaya yol açmaktadır. Ağız içi bakımının doğru, yeterli ve düzgün yapılması ayrıca hekimin tavsiyelerine uyarak; diş eti hastalığı kısa sürede tedavi edilebilir. Diş etim neden kanama yapar? Sorusuna yukarıdaki bilgileri vermek yeterli olacaktır.

13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page