top of page

Çıtçıtlı ( Hassas Bağlantılı) Protez Nedir, Nasıl Kullanılır?


Genellikle çok sayıda diş eksikliği olan ve sabit protez ile tedavi edilemeyen hastalara uygulanan diş protez tipidir. Çıtçıtli diş tedavisi olarak adlandırılan bu tedavi yönteminde bağlantının sağlanabilmesi için, protez ve dişle üzerine bir erkek bir de dişi tutucu konularak bunların birbirine geçmesi sonucu çalışan anahtar- kilit sisteminin yerleştirilmesidir. Çıtçıtlı protez adı da bir kilit sitemi ile çalışıyor olmasından gelmektedir. Anahtar- kilit sisteminin parçası olan, implant üstü erkek parça ile protez tutturucu dişi parçaların birbiriyle uyumlu olması sağlanır. Bu tutturucuların dışarıdan fark edilmemesi için monte edilirken iç kısımlara monte edilir.


Çıtçıtlı Protez Dişe Alışma Süresi Ne Kadardır?


Çıtçıtlı diş tedavisi, yumuşak doku ve dişler yardımı ile yapılan çıtçıtlı protezin dil damak ve dudağın alışma süresi birkaç haftayı bulabilmektedir. Hareketli protezlere oranla alışma süresi çok daha hızlı olan çıtçıtlı protez hastaya çok daha rahat ve kolay bir kullanım sağlamaktadır. Sürenin daha da azaltılması hasta yüksek sesle konuşarak alıştırma yapabilir. Ayrıca protezi temiz tutup, sık sık çıkarıp takarak uyum sürecinin daha da hızlı gerçekleşmesini sağlayabilir.


Çıtçıtlı Protez Dişin Kullanım Süresi Ne Kadardır?


Genel olarak tavsiye edilen süre ortalama 5 yıl kadardır. Bunun nedeni zamanla dişler gibi çıtçıt protez de aşınmalara uğrayarak değişir. Dokuların az da olsa baskı sebebiyle değişime uğraması protez dişin bu süre zarfında kullanımına olanak sağlamaktadır. Ancak kullanım süresi ağız temizliğine protezin temizliğine, düzgün kullanılmasına bağlı olarak artıp azalabilmektedir.

46 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page